Nie ma dzieci- są ludzie PDF Drukuj Email
Rok Janusza Korczaka - Rok Janusza Korczaka
środa, 28 marca 2012 09:53

Lekarz, pedagog, autor Króla Maciusia I.

Janusz Korczak- wywieziony z warszawskiego getta do obozu w Treblince, w sierpniu 1942 zginął wraz ze swoimi wychowankami w komorze gazowej. W 70 rocznice śmierci Starego Doktora- decyzją Sejmu- rok 2012 ustanowiono rokiem Korczaka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął 16 września 2011 r. uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawię zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wniosek Rzecznika poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, wielu ministrów i organizacje pozarządowe. W roku 2012 będziemy obchodzić 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznicę złożenia przez niego Domu Sierot, który  mieścił się przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. W opinii Rzecznika Praw Dziecka to doskonała okazja, by o jednym z najwybitniejszych Polaków – i jego dziedzictwie – przypomnieć całemu światu.

Powinniśmy pamiętać, że Stary Doktor, jak nazywano Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa – zauważa Marek Michalak. Nie byłoby konsekwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli. Korczak zauważył w dziecku człowieka, walczył o podmiotowość dziecka. Zostawił jasny przekaz : dzieci należy traktować poważnie – wyjaśnia Rzecznik Praw Dziecka.

Janusz Korczak jest poza granicami Polski jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci, bardzo często Rzecznicy Praw Dziecka z innych krajów mówią, że są spadkobiercami myśli korczakowskiej. Korczak jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy – przekonuje Michalak.

Istnieje wiele pomników poświęconych życiu Janusz Korczaka. Jednym z nich jest niewątpliwie film Andrzeja Wajdy. Wychowawca, lekarz stał się symbolem męczeńskiej śmierci deportowanych i zamordowanych ludzi. Janusz Korczak do końca pozostał wierny dzieciom i swojemu powołaniu.

Szkoła Podstawowa w Katarzynie również zaangażowała się w obchody Roku Janusza Korczaka

Oto plan naszych działań:

MIESIĄC DZIAŁANIA DLA CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ KOORDYNATOR

GAZETKA SZKOLNA: ROK 2012- ROKIEM JANUSZA KORCZAKA

LUTY

"KORCZAK I JEGO DZIECI"

MARZEC KONKURS CZYTELNICZY

MARIA MADEJ

KWIECIEŃ

PREZENTACJA FILMÓW: DLA KLAS 0-III "KRÓL MACIUŚ I"

DLA KLAS IV-VI "KORCZAK"

PREZENTACJA ŻYCIORYSU KORCZAKA,

WYJAZD DO TEATRU NA PRZEDSTAWIENIE

"KRÓL MACIUŚ I"

MAŁGORZATA JAKÓBCZYK,

CZERWIEC

PREZENTACJA UTWORÓW ZWIĄZANYCH Z KORCZAKIEM

W WYKONANIU NAUCZYCIELI

MARIA MADEJ

"BAL U MACIUSIA" - PREZENTACJA KOSTIUMÓW,

ODGADYWANIE POSTACI PO PREZENTOWANYCH STROJACH

KAMILIA SMOLIŃSKA

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA:

"PRZYJACIEL KRÓLA MACIUSIA PIERWSZEGO"

KAMILIA SMOLIŃSKA

LISTOPAD KONKURS PLASTYCZNY

ANNA WĘGOROWSKA

GRUDZIEŃ ZAKOŃCZENIE- PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ

WSZYSCY W/W NAUCZYCIELE

Dnia 27 lutego 2012 roku uczniowie klasy V zainaugurowali Rok Janusza Korczaka, prezentując apel pt,: ,,Korczak i jego dzieci”.

Przedstawili motywy, jakie przyświecały Rzecznikowi Praw Dziecka, aby ogłosić Rok Korczakowski, zapoznali społeczność uczniowską z życiorysem Henryka Goldszmita oraz twórczością poetycką tematycznie związaną z bohaterem apelu.

Mamy nadzieję, że włączając się w obchody Roku Janusz Korczaka, poznamy choć w małym stopniu dziedzictwo tego wspaniałego Wychowawcy, który twierdził, że "NIE MA DZIECI – SĄ LUDZIE".

23 Lipca 2018
Apolinary, Bogna, Żelisław