ROK SIENKIEWICZOWSKI PDF Drukuj Email
2016- Rok Henryka Sienkiewicza - ROK SIENKIEWICZOWSKI
czwartek, 09 czerwca 2016 10:26

ROK SIENKIEWICZOWSKI

Rok 2016 został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Decyzję tę uargumentowano w następujący sposób: „Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.

W tym roku przypada również 170. rocznica urodzin oraz 50. rocznica utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla.

Uczniowie z klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Katarzynie z inicjatywy nauczycielki języka polskiego – p. Elżbiety Gryta – również włączyli się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza. We współpracy z bibliotekarzem – p. Waldemarem Kowalczykiem i nauczycielką plastyki – p. Anną Węgorowską oraz wychowawczynią kl. IV – p. Małgorzatą Jakóbczyk podjęto szereg działań mających przybliżyć uczniom postać Noblisty:

• Zapoznano uczniów z życiorysem pisarza,
  • Wspólnie czytano powieść „W pustyni i w puszczy”,
  • Oglądano film zrealizowany na podstawie w/w powieści,
  • Wykonano plakaty i ilustracje na temat podróży Stasia i Nel,
  • Wytwory uczniów umieszczano na gazetce szkolnej poświęconej pisarzowi,
  • Promowano książki Henryka Sienkiewicza,
  • Zachęcano do czytania indywidualnego uwzględniając tematykę i wiek czytelnika,
  • Zorganizowano wycieczkę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i miejsc związanych z pisarzem – kopiec i kościół w Okrzei.  galeria

Nauczyciele mają nadzieję, że zachęcili uczniów do sięgnięcia po książki pisarza, bo jak mawiał sam Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

Sienkiewicz był pisarzem docenionym już przez sobie współczesnych, jego powieści i relacje z podróży cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Warto poznać również losy Noblisty, który nazywany był polskim Odyseuszem – zwiedził bowiem całą Europę, był też w Ameryce i Afryce. Literatury „ku pokrzepieniu serc” potrzeba nam w każdym czasie, więc w wakacje sięgnijmy po Sienkiewicza.

Dzisiaj jest: Sobota
20 Października 2018