ROK SIENKIEWICZOWSKI
Rok 2016 został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Decyzję tę uargumentowano w następujący sposób: „Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.
W tym roku przypada również 170. rocznica urodzin oraz 50. rocznica utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia pisarza, laureata literackiej nagrody Nobla.
Uczniowie z klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Katarzynie z inicjatywy nauczycielki języka polskiego – p. Elżbiety Gryta – również włączyli się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza. We współpracy z bibliotekarzem – p. Waldemarem Kowalczykiem i nauczycielką plastyki – p. Anną Węgorowską oraz wychowawczynią kl. IV – p. Małgorzatą Jakóbczyk podjęto szereg działań mających przybliżyć uczniom postać Noblisty:
- Zapoznano uczniów z życiorysem pisarza,
- Wspólnie czytano powieść „W pustyni i w puszczy”,
- Oglądano film zrealizowany na podstawie w/w powieści,
- Wykonano plakaty i ilustracje na temat podróży Stasia i Nel,
- Wytwory uczniów umieszczano na gazetce szkolnej poświęconej pisarzowi,
- Promowano książki Henryka Sienkiewicza,
- Zachęcano do czytania indywidualnego uwzględniając tematykę i wiek czytelnika,
- Zorganizowano wycieczkę do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i miejsc związanych z pisarzem – kopiec i kościół w Okrzei. galeria
Nauczyciele mają nadzieję, że zachęcili uczniów do sięgnięcia po książki pisarza, bo jak mawiał sam Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.
Sienkiewicz był pisarzem docenionym już przez sobie współczesnych, jego powieści i relacje z podróży cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Warto poznać również losy Noblisty, który nazywany był polskim Odyseuszem – zwiedził bowiem całą Europę, był też w Ameryce i Afryce. Literatury „ku pokrzepieniu serc” potrzeba nam w każdym czasie, więc w wakacje sięgnijmy po Sienkiewicza. |